piątek, stycznia 4

Kot Da Vinci

Szanowni Czytnicy!


Jak zapewne zauważyliście, pod sylwestrowym wpisem pojawiło się kilka tajemniczych komentarzy, które na pierwszy rzut oka mogą się wydawać dość idiotyczne ;) Pragniemy wyjaśnić, że wraz z Czytnikiem Ondraszkiem odbyliśmy małą improwizowaną sesję polegającą na nadawaniu zaszyfrowanych informacji :D Żeby jednak uniknąć oskarżeń o tajne konszachty oraz pracę w Secret Service (czy innym CIA), pragniemy odkodować powyższe komentarze i tym samym podnieść Kurtynę Tajemnicy ;) No to zaczynamy:

1) Zaczął Czytnik Ondraszek, który raczył był wysłać nam informację zapisaną alfabetem Morse'a. Hmmm... Nie od razu jednak załapaliśmy o co chodzi ;) Dla naszych skacowanych mózgów były to tylko bezsensowne kropki i kreski (do tego tańczące), dopiero Kot w przebłysku świadomości zauważył, że może to być Morse... Wkleiliśmy wiadomość Ondraszka do specjalnego internetowego translatora, nacisnęliśmy guzik i naszym oczom ukazało się:

"WSZYSTKIEGONAJLEPSZEGOWNOWYMROKU"

2) Postanowiliśmy stosownie odpowiedzieć - skorzystaliśmy z międzynarodowego kodu pilotów, który Kot wygrzebał w jakiejś encyklopedii. Nasza wiadomość brzmiała tak:

"Dziękujemy bardzo, Ondraszku. Jesteśmy Ci wdzięczni za rozrywkę w pierwszy dzień nowego roku."

3) Ondraszek nie pozostał nam dłużny - jego komentarz okazał się zapisany tzw. "kodem Q", używanym najczęściej przez telegrafistów:

"Mam połączenie.

Czytelność waszych sygnałów wynosi 5.

88

Dziękuję."

4) Zastanowiły nas te dwie ósemki... Nie mogliśmy ustalić ich znaczenia, zapytaliśmy więc o nie Ondraszka, korzystając z bardzo prostego szyfru Rot13. Nasza wypowiedź brzmiała dokładnie tak:

"Kanal otwarty rozumiemy sie na czworke, bo nie wiemy co oznaczaja te cholerne osemki?"

5) Ondraszek nie kazał długo czekać na wyjaśnienie - wiadomość została zakodowana przy pomocy szyfru Cezara (wcześniej wspomniany Rot 13 to wariacja Cezara; o ile w tym pierwszym trzeba pójść 13 liter do przodu, w tym drugim - 3 do tyłu :). Punktem wyjścia okazał się zwrot "klkl" - Maleństwo zauważył, że może to oznaczać "hihi"... reszta była już prosta:

"Ósemki to buziaki. Nie ma ich w kodzie Q ale są w slangu. Hihi, coraz bardziej mi się tu podoba."

6) Odpowiedzieliśmy Ondraszkowi korzystając z tzw. harcerskiego szyfru ułamkowego (konkretnie z wersji dużej z polskimi znakami ;).

"Dzięki, my też się dobrze bawimy. Odbiór."

7) Tym razem Ondraszek posłużył się tzw. szyfrem Bacona (gdzie pojedyncze litery są oznaczane pięcioliterowym ciągiem liter a i b, np. aabba lub abbba); odcyfrowanie wiadomości było dość żmudne, ponieważ nigdzie nie mogliśmy znaleźć odpowiedniego translatora i musieliśmy to robić "ręcznie". Oto efekt:

"Super, bo już się zastanawiałem czy nie wrócić do otwartego tekstu. Ciekawe czy ktoś z odwiedzających próbuje zrozumieć o czym rozmawiamy?"

8) A oto nasza odpowiedź:

"Abba Ojcze!


W sumie możemy wrócić do otwartego tekstu, bo już nam się śnią babby jedynie w kropki i kreski odziane, przez radio tajemnicze hasła z literą "q" nadające. Ponadto dziś miała miejsce następująca scenka:

Kot: Maleństwo, już czas położyć ser na grzanki!

Maleństwo (udając się do quchni): Dobrze... (Po chwili wraca): Chyba że to jakiś szyfr?!

...Po tym można poznać, że na mózgi nam się poważnie rzuciło, więc na razie OVER, ale kto wie kiedy nas znowu najdzie ochota na otwarcie kanału? ;)

Też się zastanawiamy czy ktoś jeszcze podejmował próby deszyfrowania - na razie snujemy plany o zamieszczeniu naszej korespondencji w zrozumiałym dla wszystkich narzeczu :D Żeby nikt się nie czuł wykluczony!!!

Papa
Oscar
Zulu
Delta
Romeo
Alfa
Whisky
India
Alfa
Mike
Yankee
!!!

(zapisane w międzynarodowym kodzie pilotów używanym od 1956 roku ;)"

***

Uffff... i tyle :) To była super zabawa - czuliśmy się jak w wakacje gdy razem rozwiązywaliśmy kryminalne zagadki w grach z serii CSI :) Rozgrywka rzuciła się nam do tego stopnia na mózgi, że przez bite 2 tygodnie nie zwracaliśmy się do siebie inaczej jak "Inspektorze Kot" i "Inspektorze Maleństwo" ;) Z pewnością kiedyś do tego wrócimy więc... pozostańcie na nasłuchu!!!

Pozdrawiamy K&M

7 komentarzy:

Ondraszek pisze...

Jedno sprostowanie! To nie ja zacząłem, Tylko Kot & Maleństwo. Swoimi życzeniami umieszczonymi pod zdjęciami z sylwestrowych szaleństw:
Apyhp Wen Reay!!!
Ja tylko poszedłem za ciosem. W końcu... Hey, who said i'm normal??????

kot&malenstwo pisze...

Ondraszku!
To był zapis pijackiej czkawki, a nie tajny kod ;)))
Ale podjęliśmy wyzwanie :)

K&M

niekiedy pisze...

ale odjechany początek roku :D!!! pozdrawiam, serdeczności ślę!!!

Ondraszek pisze...

Jako ciekawostkę mogę dodać, że przed chwilą znalazłem sobie jeszcze jedną rozrywkę w Waszym kodzie ułamkowym :) Zastąpiłem wszystkie średniki znakiem dzielenia (:) i policzyłem sobie wynik napisanego tak działania. Wyszło mi
133051/2880
czyli w przybliżeniu
46,198263888888888888888888888889

kot&malenstwo pisze...

Brawo, Ondraszku!


Myśleliśmy, że nikt na to nie wpadnie, a jednak!!!

A jeśli podzielisz uzyskaną w ten sposób liczbę przez 14,712822894550601556970983722573, uzyskasz... tak, dokładnie, 3,14, czyli liczbę Pi!

Dan Brown może nam klatkę po Bazylu czyścić!!!

:D

Pozdrawiamy,

K&M

Ondraszek pisze...

Jeżeli już ujawniamy tak bardzo skrywane tajemnice to pójdźmy dalej. Sumując cyfry licznika ułamka 133051 otrzymujemy liczbę 13 - jak wiadomo - zapowiedź nieszczęścia. Potwierdza się to w mianowniku, gdzie tkwi liczba 2880. Według wyliczeń astronomów właśnie w 2880 roku planetoida o nazwie "1950 DA" (do sprawdzenia!)uderzy w ziemię. A więc wasz szyfr ułamkowy to zapowiedź końca świata! Och Wy Nostradamusy jedne! jakież jeszcze tajemnice tkwią w Waszych pokretnych umysłach?

kot&malenstwo pisze...

Proroctw Ci u nas dostatek, ale i te przyjmiemy.
Przejrzałeś nas, o Mężu Uczony. Nie chcieliśmy Czytników naszych w trwogę przedwczesną wprowadzać. By nie pozbawiać Was resztek nadziei, spieszymy powiadomić, że w tamtym ciągu ułamków zaszyfrowana została jeszcze jedna informacja... Jeśli dodać wszystkie ułamki, otrzymamy circa 30,2. To oczywiste - w skali Fahrenheita daje to ni mniej ni więcej -1 stopień Celsjusza. Ot, Drodzy Czytnicy, taka mała przysługa - taka będzie dziś średnia temperatura na terenie kraju :D

Kot-Chmurka & Maleństwo-Wicherek